Czy wszystkie zakupione pojazdy w USA można zarejestrować w Polsce?

Twój wymarzony samochód dostępny jest jedynie na rynku amerykański i marzysz o jego sprowadzeniu? Obecnie to żaden problem! Wystarczy wybrać egzemplarz na jednej z dostępnych aukcji, wylicytować i… najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów przy ściągnięciu auta do Polski.

Warto jednak pamiętać, że sprowadzenie auta z USA to także formalności. Na szczęście tutaj zawsze można liczyć na pomoc specjalistów. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, o których warto wiedzieć.

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z USA?

Kiedy już samochód zostanie bezpiecznie przetransportowany z USA do Polski, cło i akcyza opłacone, rozpoczyna się proces jego rejestracji w kraju.

Pierwszym krokiem będzie zadbanie o przetłumaczenie dokumentacji pojazdu, która jest w języku angielskim. Należy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego (a nie zwykłego!), ponieważ w innym przypadku dokumentacja taka nie zostanie uznana w polskich urzędach.

Należy też naprawić pojazd (jeśli sprowadziliśmy auto powypadkowe) i dostosować do polskiego prawa. Amerykański kodeks drogowy dopuszcza rozwiązania techniczne, które w naszym kraju nie są dozwolone. Przykładowo, auta poruszające się po drogach w USA mają inny rozstaw świateł, który wymaga dostosowana nieeuropejskich homologacji. Inny może być też układ wydechowy – tutaj w grę wchodzą restrykcyjne normy emisji spalin. Dobrym rozwiązaniem jest więc wizyta w sprawdzonym warsztacie, który wprowadzi wszelkie konieczne zmiany tak, aby samochód przeszedł kontrolę techniczną.

Ostatni etap to wizyta w wydziale komunikacji, gdzie należy mieć ze sobą:

  • dowód osobisty,
  • umowę kupna auta,
  • dokumentację zakupu auta (przetłumaczoną na język polski przez tłumacze przysięgłego),
  • amerykańskie tablice,
  • amerykański dowód rejestracyjny,
  • dokumenty potwierdzające uiszczenie opłat importowych,
  • dokumenty dotyczące modyfikacji w aucie,
  • potwierdzenie dopuszczenia samochodu do ruchu.

Terminy na formalności

Oczywiście czas na przeprowadzenie wszystkich formalności związanych z rejestracją sprowadzonego z USA samochodu jest ograniczony.

Czas na samą rejestrację jest dokładnie taki sam jak w przypadku samochodu kupionego w kraju, czyli 30 dni. Tyle samo mamy na opłacenie akcyzy, jednak konieczne jest zrobienie tego przed rejestracją pojazdu. Nieco krótszy jest okres, w którym należy dopełnić formalności z cłem i podatkiem VAT – ustawodawca przewidział na to jedynie 14 dni. To, co istotne, to fakt, iż rejestracja samochodu sprowadzonego z USA jest droższa niż kupionego w kraju, należy za nią zapłacić 260 zł

Jakich aut zarejestrować nie można?

Auta, które nie posiadają właściwego TITLE’a, nie mogą zostać zarejestrowane w Polsce. Jeśli w opisie aukcji, którą jesteś zarejestrowany, nie ma dokładnie opisanego TITLE, masz dwie opcje: albo skontaktujesz się z wystawcą i dopytasz albo podejmiesz ryzyko. A to nie zawsze się opłaca.

Dlatego też nie należy kupować tych pojazdów, które posiadają TITLE o jednym z następujących tytułów:

  • „Certificate of destruction” – auto całkowite zniszczone
  • „Parts only” – auto tylko na części
  • „Bill of sale” – brak TITLE na auto, tylko faktura sprzedaży
  • „Non-repairable” – auto nienadające się do naprawy bądź odbudowy
  • „No title” lub „Paperless title” – pojazd nie posiada TITLE.

Z pozostałymi pojazdami nie ma żadnych problemów przy rejestracji.

Obawiasz się, że to zbyt wiele formalności? Na szczęście chętnie pomożemy ci na każdym kroku sprowadzania twojego wymarzonego auta z USA do Polski. Począwszy od etapu licytowania, poprzez transport, aż po dopełnienie wszelkich formalności urzędowych.